Akıllı Kartlar

RF KARTLAR – AKILLI KART NEDİR?

Smart (akıllı) kart üzerinde ya da içinde silikon mikroçip bulunan bir plastik karttır.

Karta yerleştirilen çipte, 1ile 64 kilobayt arası hafıza ve ROM üzerine yazılmış bir işletim sistemine sahip mikro-işlemci bulunur. akılı, yani “akıllı” diye adlandırılmasının nedeni, çok çeşitli türde veriyi saklayabilmesi ve işleyebilmesidir.

Akıllı Card özel bir okuyucu cihaz ile kullanılır. Bu cihaz, hem kart üzerindeki bilgileri okuyabilir, hem de bilgileri güncelleştirebilir.

Bazı start kart modellerinde, kart, okuyucu ile fiziksel temas gerektirmeksizin, belirlenen bir mesafeden okunabilir.

Basit akıllı kart okuyucuları, kişisel bilgisayarlara takılabilir. gerekli yazılıma da sahip olduğunuzda, kartınızda yüklü bulunan uygulamalarla ilgili verileri bilgisayarınızda görebilir, ayrıca kartınızı, güvenli internet erişimi ve e-mail için, internet üzerinde güvenli alışveriş için kullanabilir, isterseniz, bilgisayarınızdaki dosyalara sizden başka kullanıcıların erişimini engelleyebilirsiniz. PC ve internet güvenliği, smart cardın hızla yaygınlaşan kullanım alanlarından biridir.

Smart Card lar 2 çeşittir.
Kontaklı akıllı Card: kartın okuyucu yuvasına sokulması ile bilgi alış verişi yapılır.

Kontaksız akıllı kart: RF yayın yapan bir antene kartın yaklaştırılması ile bilgi alış verişi yapılır.

Toplu taşımacılık , köprü geçişi, giriş çıkış gibi işlemlerin çok sayıda ve hızlı olması gereken uygulamalarda kullanılır.

Kombikart: aynı kart hem kontaklı hem de kontaksız olarak çalışmaktadır. Kontaklı karta eklenmiş olan anten arabirimi aynı kartın çift fonksiyonlu olmasını sağlamaktadır.

Her üç çeşitinde özelliklerine göre kullanım ve maliyet gibi avantajları bulunmaktadır ve uygulama alanına göre bir seçim yapılmalıdır.

Akıllı kart; standart kredi kartı boyunda olmakla beraber manyetik şerit yerine, kart içine gömülü bir mikro bilgisayarı vardır.

Akıllı kartların üzerindeki mikro bilgisayar, bilgi işler ve depolar. Bu bilgiler fiziksel bir güvenlik altında işlem görür.